Basen Miejski ul. Janusza Korczaka 4,
tel. 667 656 500
Łaźnia z basenem krytym, wannami i prysznicami, zaprojektowana przez Eugeniusza Czyża, świetnego pionkowskiego architekta, została wybudowana w latach 1937 – 1938, jako obiekt o konstrukcji żelbetowej, ze schronem przeciwwojennym pod niecką basenu.
Budynek basenu jest przykładem architektury funkcjonalnej, określonej, jako piękno utylitarne. Łaźnia z basenem były przeznaczone do użytku publicznego i ewentualnie do odkażania ludności podczas działań wojennych (zakładano użycie broni chemicznej i innych środków bojowych).
Pionkowski basen był pierwszym powstałym, tego typu obiektem w regionie radomskim. Niecka basenu ma wymiary 20 m x 6 m.
Na przełomie II i III dekady XXI wieku przeprowadzono I część gruntownego remontu obiektu. Wyremontowano nieckę basenową i przyległą do niej plażę, korytarze, poczekalnię, pomieszczenia administracyjno – gospodarcze, zaplecze socjalne. Ściany wewnątrz i na zewnątrz basenu uzyskały nowe elementy ozdobne. Zamontowano nowe grzejniki, sufity podwieszane, a także wymieniono część instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej. Wymalowano większość pomieszczeń użytkowych. Wymieniono większość okien i drzwi. Wykonano nowe elewacje zewnętrzne. Najważniejszym jednak elementem tej modernizacji było zainstalowanie nowoczesnej stacji uzdatniania wody (sterowanej komputerowo) wraz z nowymi filtrami i złożami filtrującymi. Zakupiono też nowoczesne wyposażenie basenu.
W 2022 roku wykonano II część prac remontowych, które dotyczyły zmiany układu funkcjonalnego części pomieszczeń zaplecza szatniowo-sanitarnego i gospodarczego na parterze w celu przystosowania obiektu do aktualnych potrzeb, podniesienia standardów użytkowania i dostosowania do aktualnych wymogów techniczno-budowlanych.
W ramach zadania wykonano miedzy innymi nowe instalacje: elektryczną, centralnego ogrzewania, wodno – kanalizacyjną, wentylację czy nowe okładziny ścienne i podłogowe. Obiekt dostosowano również pod potrzeby osób niepełnosprawnych oraz wyposażono w nowe wyposażenie w tym szafki, ławeczki, suszarki czy pokój lekarski.
O czym warto wiedzieć: Basen Miejski w Pionkach jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co wiąże się z szeregiem istotnych ograniczeń w tym koniecznością uzgodnień prac remontowych z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Radomiu.
W związku z powyższym zastosowane rozwiązania techniczne oraz estetyczne podlegają ścisłej kontroli konserwatora zabytków. Dlatego też podczas prac zachowano starą posadzkę mozaikową w holu, ze względu na fakt, że stanowi ona pozostałość pierwotnego wyposażenia obiektu.
Na terenie basenu miejskiego prowadzone są następujące usługi:
-
nauka pływania dla dzieci,
-
gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych,
-
aqua aerobik dla osób dorosłych,
-
zajęcia treningowe pionkowskich klubów pływackich,
-
zajęcia dla seniorów,
-
zajęcia ogólnodostępne dla mieszkańców miasta.
Pływać może (i powinien) każdy, od przedszkolaka do seniora, bez względu na poziom sprawności fizycznej. Pływanie jest zalecane nawet dla niemowlaków, bo wspomaga prawidłowy rozwój mięśni, wiązadeł i stawów. U starszych dzieci pływanie może być świetną zabawą, a jednocześnie także sprzyjać może wszechstronnemu rozwojowi całego ciała, zapobiegającemu wadom postawy. Pływanie w starszym wieku jest bezpieczną formą aktywności fizycznej, odciążającą stawy i kręgosłup, wspomagającą prace serca i płuc, poprawiającą krążenie, dającą naturalną odporność i wzmacniającą mięśnie.
Pływanie nie tylko wzmacnia organizm, ale także wspomaga odchudzanie ciała. Tłuszcz jest spalany o wiele szybciej niż normalnie. W ciągu 30 minut pływania można spalić około 300 kcal.
O czym należy pamiętać korzystając z Basenu Miejskiego?
1. Na terenie basenu należy poruszać się ostrożnie (ślisko),
2. Nie wolno biegać,
3. Lepiej pływać z pustym żołądkiem,
4. Przed zanurzeniem się w wodzie wziąć prysznic i schłodzić ciało,
5. Przy problemach z krążeniem, zachować umiar i rozsądek.